Suur Leiutajate Festival

4. ja 5. november 2023

Suur leiutajate kuu 2021

Avasta leiutamise maailm!

Sel aastal oleme oma kolmeaastase leiutajate kuu tähistamise traditsiooni viinud täiesti uuele tasemele. Oleme kokku kogunud kõige põnevamad ja uuenduslikumad Eesti leiutajad ning muutnud Suure Leiutajate Kuu Suureks Leiutajate Festivaliks.

See on üritus, mis ühendab teaduse, kunsti ja tehnoloogia ning avab ukse leiutamise võluvaks maailmaks.

Liitu meiega sellel kahepäevasel seiklusel, kus avastate leiutamise maailma imesid ja saate osa Eesti kõige loovamatest mõtetest ja ideedest. 

Ajakava

Laupäev, 4. November

11.00 – Festivali pidulik avamine Marko Matvere ja hümnimasinaga

11.30 – Avatakse töötoad

12.30 – Aare Baumeri “Aurupungi” näituse avamine

13.00 – Avatakse Leiutajate Labori töötuba

13.30 – Proto teadusteater

13.45 – Kohtumine leiutajaga

14.00 – Mängud lastele koos päevajuhiga

15.30 – Proto teadusteater

16.00 – Silver Sepp naelapilli kontsert

17.00 – Festivalipäeva lõpetamine

18.00 – Proto külastajatele suletud

Pühapäev, 5. November

12.00 – Festivalipäeva avamine

12.15 – Avatakse töötoad

12.30 – Robotexi robotite demovõistlus

13.00 – Avatud Leiutajate Labori töötuba

13.30 – Proto teadusteater

13.45 – Kohtumine leiutajaga

14.00 – Silver Sepa naelapilli kontsert

14.45 – Robotexi demovõistlus

15.00 – Mängud lastele koos päevajuhiga(lava juures)

15.30 – Proto teadusteater

16.00 – Robotexi demovõistlus

17.00 – Sündmuse ametlik lõpp

18.00 – Proto külastajatele suletud

Programm 

1. Marko Matvere hümnimasin

Muusik ja näitleja Marko Matvere on ehitas Eesti 100. sünnipäevaks hümnimasina, mis oma võimsal kõlal avab ka esimese Suure Leiutajate Festivali!

“Idee sündis sellest, et kuidagi pühitseda ja tähistada Eesti sajandat aastapäeva, ma tundsin, et ilma kingituseta ma päris hästi ei saa.”

Tulemus on kaheksa tuubat, mida ühendavad kanalisatsioonitorud, ja kuhu annab õhusurvet kompressor. Ehk lühidalt – hümnimasin. Tööpõhimõte on nagu laeva udupasunal või rongivilel, ainult Matvere seadeldis on programmeeritud mängima ühte kindlat viisi, Eesti hümni.

2. Eesti Teadusagentuuri õpilasleiutajate konkurssi näitus

Suurel Leiutajate Festivalil on tuleb esitlusele Õpilasleiutajate konkurssi varasemate aastate võidutööde näitus, millest on võimalik osa saada Proto siseekraanide vahendusel. 2023 aasta konkursi tulemused tehakse teatavaks detsembri alguses. 

Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärk on väärtustada teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni õpilaskonnas, stimuleerida õpilaste aktiivsust teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni alal ning avaldada tunnustust väljapaistvaid tulemusi saavutanud õpilastele ja õpilaskollektiividele, nende juhendajatele ja õpetajatele ning koolidele.

3. PROTO Workshop

Leiutajate laboris esitab PROTO leiutajate tiim sulle väljakutse! Kes ehitab meie festivali külastajatest kõige kõrgema ja vastupidavama torni? Oled see sina?

Tule ja testi oma inseneeriateadmisi, koostöö- ja ehitusoskust.

4. Merkuur mobiilne töötuba

Merkuuri meeskond on  välja arendanud puidu, metalli- ja inseneeria valdkonna mobiilsed töökojad ja töötoad, kus tutvustame osalejatele erinevaid töövõtteid, töövahendeid ning pakume käed-külge viisil võimalust valmistada erinevaid põnevaid  tooteid.

Töötoas teeme ise:
* Kommimasina
* Kuulimängu
* Fidget spinner’i
* Ja loome muid väiksemaid meisterdusi

5. Aare Baumeri “Aurupungi” masinate näitus

Aare Baumer on leiutaja, teaduse populariseerija ja mitteformaalse hariduse edendaja. Tema näituse eksponaatides moodustavad loodus ja tehnika läbi hüpoteetilise “elektrivedeliku” ühenduste mehaaniliselt liidetud terviku. Masinate sisemusest suunduvad vasksed toitevoolikud ämblikuvõrkudeni, hoides neid kvaasi-elavatena. Masinate sisemuses hõõguvad kosmose eetrivedelikust energiat ammutavad mootorid. Keskse sümbolina on kasutatud kontrollhoobasid, mille abil muudetakse masinate töörežiime. Esitletud ämblikuvõrgud on korjatud Hiiumaa loodusest.

Näitus jääb Proto avastustehases külastajatele avatuks kuni 26. Novembrini.

6. Silver Sepa naelapilli kontsert

Silver Sepp on oma laulude, kuivamaapurjeka ning iseehitatud pillidega muutnud muusikat ja maailma nii lähedal kui kaugel, soojendanud südameid ja kaotanud konventsioonipiire nii metropolis kui kolkakülas. Silver on osalenud paljudes bändides (RO:TORO, Bombillaz, Svjata Vatra, Udupasun jt.), lauldes mööda maailma ringi tiirutanud koos oma südameluuletaja Kristiina Ehiniga. Ta on trubaduur, kes eelistab esineda üksi, kontsertidel publikut kaasates ja ühendades. Silver Sepp on tähelepanu pälvinud omanäoliste isetehtud fantaasiapillidega, mis on sageli meisterdatud taaskasutatud materjalidest.Muu hulgas on Silver Sepp loonud vanast võrguhargist naelapilli,mänginud kanalisatsioonitorudel, jalgratta esirattal ning kuuest pesukausist ja 20 liitrist veest tehtud vesitrummidel. Suurel Leiutajate Festivalil annab Silver kontserdi mõlemal päeval.

7. Made in Villevere

Suurele Leiutajatele Festivalil on suur heameel võõrustada sel suvel samuti esimest korda toimunud Villevere Leiutajate Festivali delegatsiooni, kes toovad kaasa hulga põnevaid leiutisi ning masinaid, kuid mis kõige tähtsam, terve hulga suuremaid ja väiksemaid päris leiutajaid!

8. LEGO-ehitus töötuba

Tule pane end LEGO-ehitus töötoas proovile! Mõlemal festivali päeval on võimalik osa saada juhendatud Lego-ehitamise töötoas, kus on võimalik lasta loovusel lennata ning sukelduda põhjatusse legomaailma. 

9. HUVI töötoad

Huvi Outdoor alal uurime ja meisterdame erinevaid liikuva õhu abil töötavaid seadeldisi: propeller, tuuletiivik ja tuulik. Igal soovijal on võimalus kehastuda inseneriks ning füüsika reeglid enda kasuks tööle panna.

Töötoas püüame Huvi õppetuulikuid paremini pöörlema panna. Kui ilm lubab, siis testime tuulikuid õues, aga kui me õue minna ei taha, teeme testi Protos sees.

HUVI Outdoor töötoad on külastajatele avatud festivali esimesel päeval, 4. Novembril.

10. PROTO teadusteater

PROTO avastustehase leiutajad avavad sulle uksed leiutamise ja teaduskatsete salamaailma. Etenduse jooskul teeme suurejoonelisi lauatrikke, näitame mis on tsentrifugaaljõud ning liigutame kerge vaevaga suuri raskuseid. Kõlab põnevalt? Seda see ongi. Ja mis veel toredam – ka publik saab kaasa katsetada.

11. Robotexi robotivõistlus

Pühapäeval, 5. Novembril saab Robotexi robotivõistluse ajal näha, mis hakkab toimuma maailma suurimal roobotikafestivalil Robotex International 2023. TalTechi Robotiklubi tuleb ja esitleb maailmas tuntud Folkrace robotite võistlust ning robootikas väga olulist Joone Järgimise võistlust.

12. Mängud lastele koos päevajuhiga

Päevajuht Kadri Toomsalu tutvustab lapsevanematele päeva päästvaid leiutisi: mänge, mida saab kaasa teha kohapealt. Loe: saab mängida pikas poejärjekorras, auto- või rongisõidul. Ta lubab, et lastele meeldivad need ka.

12. Precious Plastic Estonia

Precious Plastic Estonia – on mõttekaaslaste kogukond, kes taaskasutab kohapeal kogutud plastijäätmeid lahedate uute asjade loomiseks ning korraldab ainulaadseid töötubasid.

Oma töötubades osalejatele pakume tegevusi, mis on kohandatud plasti ringlussevõtu põhitõdede ja kasutatavate meetodite harimiseks. Samuti anname võimaluse proovida oma kätt kasutatud plasti (näiteks pudelikorkide või kottide) taaskasutamisel ägedateks uuteks asjadeks.

13. Inseneride Liidu tootmisliini töötuba

Pappkasti Võlud on töötuba, kus muudetakse igal väikeselgi inseneril tuju heaks, koos meeskonnaga vägevat konstruktsiooni ehitades. Üheskoos saab planeerida lahenduskäike juba aastakümneid kestnud probleemile müstilises tehastes. Tulles kohale,  veendud kuidas tehnoloogilised minimudelid valmivad justkui võluväel. Tule ise, ja haara ka sõber kaasa!

Töötoa sisuks on ühiselt tehaseliini loomine ning nagu inseneerias ikka, on tegemist meeskonnatööga! Linna ehitatakse uus tehas ning just teid on valitud, et luua sellele uus tootmisliin! 

14. Jaan Tatika lennumasin

Jaan Tatika leiutis ehitati aastal 2021 filmi “Kuulsuse Narrid” tarbeks. Leiutise ehitati võrdlmisi lühikese aja vältel valmis ühes Paljassaare angaaris ning lisaelemente valmistati ja lisati masina külge võttepaigas kohapeal. Leiutise loomisel prooviti läheneda võimalikult Tatikale omaselt, kasutades valdavalt vanarauda, mida vajaminevale funktsioonile vastavalt omavahel kokku sobitati, jäädes samas truuks puusapeal kokkupandud masina esteetikale, mis ta iseenesest ka on. Väljanägemise kujundamisel lähtuti retro-steampunk stiilist.

Jaan Tatika leiutis omas palju erinevaid funktisoone ja läbis filmi rekvisiidina ühe huvitava ja ainulaadse teekonna. Mahukal ettevõtmisel saadi abi paljudelt inimestelt, kuid masina oma lõppversioonide ja funktsionaalsuseni kavandasid ja ehitasid noored skulptorid Andreas Tukmann ja Olger Lehtsaar, kes veel sellel ajal olid Tartus Pallase skulptuuriosakonna tudengid. 

PROTO X TUUL ERIPAKKUMINE

Meil on hea meel teatada, et sel põneval üritusel on meiega liitunud ka meie imeline koostööpartner Tuul, kes on otsustanud toetada kõiki leiutajaid ja avastajaid, pakkudes eksklusiivset -20% sooduskoodi „LEIUTAJA“, mida saad kasutada Tuule äpis.

Kuidas saada soodustust?

  1. Laadi alla ja ava Tuule äpp.
  2. Mine jaotisesse „Maksemeetodid“.
  3. Vali „Sooduskood“ ja sisesta kood „LEIUTAJA“.
  4. Naudi oma 20% soodustust ja sõida stiilselt mööda linna!

Kuidas osaleda?

Osta PROTO avastustehase pilet ja sukeldu otse seiklusse!  Eelregistreerimine pole vajalik!

Tule ja vaata, kuidas teadus ja mäng ühinevad, et pakkuda lastele hariduslikult meelelahutuslikku kogemust. Seiklus ootab PROTO avastustehases!

LIITU UUDISKIRJAGA

AITÄH

JOIN THE NEWSLETTERr

THANK YOU!

LIITU UUDISKIRJAGA

AITÄH